ROZMIESZCZENIE OŚRODKÓW

Kliknij miniaturkę aby powiększyć

Mapka Pantaleimonas

JAK TO JEST W GRECJI...

1. Większości łazienek w apartamentach czy hotelach w Grecji ma 3 aspekty nieco dziwne dla nas:

 • Zwyczajowy brak zasłonek pod prysznicem, (spotykane sporadycznie) podobnie jak kabiny prysznicowe (praktycznie niewidziane) stąd konieczność przetarcia podłogi mopem po skorzystaniu z prysznica czy w razie potrzeby....
  woda  lazienka w grecji1 taxi
 • w jednym pomieszczeniu znajduje się umywalka,prysznic z brodzikiem,muszla klozetowa. I choć tak wyglądają i nasze łazienki bywa, że w Grecji jest to bardzo małe pomieszczenie i odnosi się wrażenie, że wszystko jest upchane nieco na siłę...

 • konieczność wyrzucania zużytego papieru toaletowego do kosza a nie do muszli ,prawdopodobnie jest to związane z budowa sieci kanalizacyjnej ale jak wszystko w tym pięknym kraju nie jest do końca wyjaśnione, pomimo że staraliśmy się przez wszystkie lata naszej działalności w Grecji dociec w czym rzecz :)

2. W Grecji nie funkcjonują kołdry jak u nas w kraju. Wszyscy przykrywamy się prześcieradłami, a w przypadku potrzeby nakłada się na nie jeszcze koc który jest w pokoju na wyposażeniu każdego łóżka.

3. Od 15.00 do 17.30 trwa sjesta traktowana tak poważnie jak cisza nocna.
sjesta

4. Grecy prawie nie piją herbaty traktując ją jako napar dla chorych. Piją głównie „herbatkę górską” a jest to roślina GOJNIK. Już Hipokrates opisał jej fantastyczne właściwości lecznicze, nazywając ją „panaceum na wszystkie dolegliwości”.

5. Banki, poczty, urzędy są otwarte do godz. 14.00.

6. W Grecji są inne ruchy głową oznaczające „TAK” i ”NIE”.

7. W Grecji nie wolno fotografować się na tle starożytnych rzeźb.

8. Woda w kranach może być lekko słona w zależności od regionu. W naszych kranach jest wspaniała woda źródlana, którą można i należy pic bez przegotowania !!!

9. Wciąż używa się mitologicznych imion np.: Achilles, Olimpia, Afrodyta, Atena…

10. Z dna morskiego nie wolno wyławiać jakichkolwiek przedmiotów.

11. W greckiej tawernie część potraw je się ze wspólnego talerza.

12. W taxi można negocjować cenę przejazdu.

Informujemy o tych w sumie niezbyt ważnych różnicach bowiem czasami urasta to do rangi problemu... z braku innych :)

RESTAURACJE, TAWERNY, BARY, PIZZERIE

Ceny w greckich tawernach są nieco wyższe od tych w Polsce, ale trzeba wziąć pod uwagę że większość potraw to porcje dla 2 - 4osob.

Przykładowo sałatka grecka przy cenie ok 6,5e to miska sałatki dla 3osobowej rodziny i zamawia się jedną na stół dla wszystkich, a nie jak jest przyjęte w polskich barach i restauracjach - jedna porcja dla każdej osoby (nie do przejedzenia). Podobnie rzecz ma się z innymi daniami jak frytki, przekąski, małe rybki-gawrosze, mięso czy kalmary. Zwyczajowo Grecy zamawiają po jednej porcji kilku potraw i nakładają je ze stołu na własne talerze (co komu z biesiadników smakuje). Można też zamówić u kelnera konkretną porcje np. suflaków z frytkami wtedy będzie to podane jak typowe polskie drugie danie, jednak w greckiej tradycji stosuje się najczęściej ten pierwszy sposób i ten państwu polecamy. Jeśli ktoś chce zjeść coś na szybko, najlepszy jest gyros pita podobny do potrawy nazywanej w naszym kraju kebabem. Sycący, bardzo smaczny i starannie wykonany. Najczesciej z mięsa własnoręcznie przygotowywanego przez właścicieli - polecamy przyjrzeć się z jaką biegłością i wprawą jest robiony.

Przykładowe ceny w restauracjach/tawernach

 • sałatka grecka 5,5e-7,5€
 • gyros pita 2.30e-2.60e (potrawa przypominająca kebaba sprzedawanego w Polsce)
 • rybki smażone-gawrosze ok 6€
 • suflaki za sztukę ok 1e - 1,5e (małe szaszłyki )
 • frytki ok.2,5 - 3,5€
 • kalmary ok 5,5€
 • ośmiornica ok 11€
 • bifteki (mielone wołowe kotleciki),grecka kiełbasa za sztukę ok 1,5€
 • porcja gyrosa lub suflaków z frytkami ok 6,5€
 • zupa -grecki rosół z kury ok 2€
 • jagnięce żeberka (pajdaki)- sztuka ok 2€
 • pizza w pizzerii - śr. wielkości ok 9€
 • wino domowe 0,5l w dzbanku ok 4,5€
 • retsina 0,5l ok 3,5€
 • piwo greckie premium (mythos,alfa,fix,mamos) lub holenderski amstel za 0,5l ok 3€

Warto wziąć pod uwagę, że dla Greków jedzenie jest niezwykle ważnym elementem życia (wielogodzinne obiady czy kolacje) stąd jedzenie w tawernach jest zazwyczaj znakomitej jakości.

Niemalże każda tawerna poza dobrym jedzeniem ma potrawę która robi wybitnie i Grecy doceniając to potrafią jechać dla takiego specjału nawet do sąsiedniej miejscowości.

W Pantaleimonas możemy polecić lokale i ich specjały

– „U Marii”- lokal w centrum o oficjalnej nazwie GRILL HOUSE ,po lewej stronie drogi idąc w stronę zamku, za pizzerią Symposio..Najsmaczniejszy gyros robiony przez właścicieli począwszy od peklowania mięsa aż do jego pieczenia. Wybitna sałatka grecka (porcja dla paru osób) i smaczne mięsa z grilla. Duży taras.

- BUGACCA - zaraz obok lokalu "U Marii"/Grill House (dzieli z nim taras) miesci sie lokal-kawiarnia z greckimi ciastakmi bugacca i innymi. Plus znakomite galkowe lody

- Restauracja AIGAION (z wiatrakiem) dobra grecka kuchnia,kelner (Jimi) mówiący po Polsku również bardzo dobry gyros sprzedawany na wynos. Dobre (ale drogie) ryby.

- Pizzeria SYMPOSIO - zdecydowanie najsmaczniejsza robiona ręcznie pizza prosto z pieca

- Restauracja PLATANOS dobra grecka kuchnia,menu w języku polskim (na stojaku), wybitna i sławna baranina pieczona/grillowana tylko w weekendy. Dobre domowe wino.

- Restauracja NOSTALGIA pod zamkiem– dobre jedzenie, relaksujący widok na plażę i morze

- Cafe-Club GALLARA - relaksujący widok na morze i plażę, całodobowo otwarte, przejście tunelem na drugą stronę do miejscowości

Po posiłku nie zostawiamy napiwku tylko sprawdzamy rachunek :-)  Napiwków w Grecji się raczej nie praktykuje i zdarza się nawet, że kelner może się o to obrazić (choć inny może wziąć napiwek bez słowa).

Rachunki sprawdzamy nie z uwagi na złą wolę czy podejrzenia restauratora o nieuczciwość. Po prostu zdarzają się zwykłe pomyłki zwłaszcza przy wieczornych godzinach szczytu i np. można dostać rachunek z sąsiedniego stolika, a nie swój.

Jeżeli spodobacie się Państwo właścicielowi, o co nietrudno,to częstą praktyką jest podawanie biesiadnikom słodkich przekąsek-deseru po posiłku lub np. czwartego dzbana wina gratis.....

SKLEPY

W całej miejscowości co chwilę znajdziecie Państwo sklepy-markety typu „mydło i powidło”. Można w nich kupić wszystko począwszy od chleba, wędlin, napojów a skończywszy na pontonach, matach na plażę, krzesłach czy sprzęcie do pływania.
Pomimo niewielkiego zróżnicowania cen można przyjąć że oscylują one w zakresie polskich cen znad Bałtyku + 10-20%. (Nie są to ceny z Polskich wielkomiejskich marketów)

Orientacyjnie::

chleb pszenny 0,5kg ok 0.80 €
coca-cola 1L ok 1 €
sok w kartonie 1l ok 1,80 €
piwo lokalne puszka 0,5l 0.60  - 0.90 €
Metaxa ***** 0,7l ok 16 €
oliwa z oliwek 1l ok 5 €
chałwa 0,4kg ok 3,5 €
woda mineralna- zgrzewka 6x1,5l ok 1,80 €
mata słomiana na plażę ok 3 €
buty plastikowe do kąpieli ok 4 €

Największa piekarnio - cukiernia znajduje się w centrum miasteczka przy markecie Mitikas.

Polecamy tu greckie wyroby cukiernicze znacząco różniące się od tego co oferują nasze krajowe cukiernie (np. baklawa, rewani) ale także to czym na co dzień zaspokajają głód nasi greccy przyjaciele mianowicie wszelkiego rodzaju „pierogi” z francuskiego ciasta z nadzieniem z fety, sera, mięsa, szpinaku ,z parówką czy też na słodko z kremo-budyniem ( bugacca)

Idąc nieco dalej (4min) główną drogą w stronę zamku znajdziecie Państwo kolejna piekarnio-cukiernię z nieco mniejszym wyborem natomiast z niższymi cenami. Naturalnie obie piekarnie oferują świeże produkty z codziennego ,starannego wypieku i obie są rodzinnym interesem tzn. prowadzą i pracują tam od lat całe greckie rodziny.

CO KUPOWAĆ?

Z tym zazwyczaj jest problem trudno zorientować się w ciągu turnusu, czyli 10ciu dni gdzie i po co warto zajrzeć, a co omijać Postaramy się w tym Państwu pomóc.

zakupy

Pamiątki z Grecji

Zasadniczo nie polecamy ogólnie dostępnych muszelek, gąbek, różnych konstrukcji z patyczków, stateczków i generalnie "nadmorskich pamiątek". Powód jest jeden, w kraju kupicie Państwo wszystkie te rzeczy w zwykłych hurtowniach, taniej, szybciej i bez wyjeżdżania do Grecji:). Są to produkty robione w Indiach, Pakistanie, Chinach czy innych egzotycznych krajach i reprezentowane w całej Europie - we Włoszech, Chorwacji, Grecji etc - wszędzie takie same.

Jeżeli chodzi o pamiątki typowo Greckie czy miejscowe to należałoby zacząć od zakupów w sklepikach w Paleo Panteleimonas (zawozimy lub odwiedzacie Państwo tą wioskę podczas wycieczki na Olimp) gdzie pełno jest miejscowego rękodzieła, miodów z owocami, przetworów, ozdób do domu itp. Warto może jeszcze rozejrzeć się w okolicznych sklepach (lub np. podczas wycieczki na Meteory w sklepie przy pracowni ikon) za wspołczesnymi kopiami antycznej ceramiki (dzbany, amfory, talerze) z różnych okresów starożytnej Grecji, czy np. miniaturami rzeźb, popiersi, statuetek greckich myślicieli, filozofów (Platon, Arystoteles, Sokrates). Jeżeli kogoś to interesuje bez trudu znajdzie obszerny wybór ww figur w dużym wyborze.

Podczas wyjazdu na wycieczkę Meteory wizytujecie Państwo jedną z dwóch największych pracowni i wytwórni ikon w Grecji (poza Płw. Chalkidiki). Ikony - zależnie od tego z czego i jak są robione kosztują od 5e do 5 tys e i z tych pracowni eksportowane są na cały świat. Np. można je kupić w paryskich kościołach (sprawdzone) choć za cenę dwukrotnie wyższą...

Może to być unikatowy, jedyny w swoim rodzaju prezent dla siebie lub bliskich.

Podczas rejsu na wyspę Skiathos można z kolei zaopatrzyć się w przepiękną miejscową biżuterie, jakiej nie znajdzie się nigdzie poza wyspą. Polecamy zwłaszcza Paniom - znalezienie drugiego takiego np naszyjnika - niemożliwe:)

Zakupy praktyczne

Z praktycznych rzeczy które warto, a nawet trzeba zabrać ze sobą do domu to grecka oliwa z oliwek. Wg nas najlepsza na świecie, robiona nie w wielkich zakładach przemysłowych (jak np w Hiszpanii czy Włoszech), a w małych zakładzikach, często metodami sprzed wieków. Przypadki fałszowania się nie zdarzają bo nikt tak się nie zna na oliwie jak Grecy. Jest wszechobecna i używana do wszystkiego. Poza kuchnią gdzie każdy rodzaj oliwy ma swoje zastosowanie także w domowej kosmetyce (do masek na włosy, na ciało) czy kosmetyce przemysłowej - kremy, maseczki, okłady, żele itp. itd. Jeżeli ktoś się zna może dobrać sobie oliwę z oliwek dla siebie również pod kątem kwaśności bo tutaj i tak oliwa (poza miejscem pochodzenia) jest różnicowana. Może to sekret greckiej długowieczności i witalności?

Metaxa grecka brandy, czy dobre greckie wino - do spożycia w Grecji jak najbardziej, natomiast przywożenie do Polski mija się z celem. Metaxa w polskim markecie jest w takiej samej cenie jak w Grecji, a rocznikowe greckie wina - np. z pobliskiej sławnej winiarni Rapsani reprezentowane bogato na półkach Tesco również w podobnych cenach.

Greckie piwa - znakomite Mythos lub Fix - na prezenty w sam raz :)

Futra i kożuchy - generalnie bardzo dobrej jakości, z fasonami bywa różnie choć każdy znajdzie coś dla siebie. Ceny startowe niższe ok 20-30% niż w kraju, a jak ktoś się umie targować to może kupić i dwa razy taniej.

Okolice w których będą Państwo u nas gościć (rejon Olimpu) słyną ze wspaniałych górskich miodów i domowego alkoholu zaprawianego anyżem - cipuro (ok 50%) i te dwie rzeczy polecamy do zabrania ze sobą. Ponadto polecamy kupić i zabrać najsławniejszy i produkowany tylko w Grecji ser feta. Żeby go bezpiecznie dowieźć do kraju najlepiej kupić go w pudełkach w zalewie solankowej (tak jak sprzedawany jest grekom w sklepach) wtedy nie straci nic ze smaku i aromatu.

Prozaicznym, ale może cennym dla alergików i Pań zakupem będzie kupno najtańszego, najzwyklejszego greckiego mydła z wytłoczyn z oliwek. To czyste w formie chemicznej mydło bez żadnych dodatków, perfum, uszlachetniaczy itp. Działa ożywiająco i kojąco na skórę-sprawdzone. Do kupienia w każdym markecie na ........... najniższych półkach.

Ze słodyczy naturalnie grecka chałwa w rożnych wariantach, z orzechami, bez, migdałami, kakao etc. etc. Poza tym pyszne greckie galaretki - lukumades, czy owoce w miodzie (orzechy, figi, pomarańcze).

GDZIE KUPOWAĆ?

1. Cipuro (miejscowy domowy alkohol)
Pity wszedzie do wszystkiego popularniejszy niż osławione ouzo (ouzo popularniejsze na wyspach i za granicą Grecji) mozna kupić i w sklepie jako produkt fabryczny i jako wyrób domowy (nazwa Cipuro na Krecie to Cikuda). Polecamy ten drugi - 100% naturalnej, domowej produkcji. Moc ok 50%, oprócz smaku anyżowego można kupić od paru lat bez anyzu-robiony raczej pod naszym kontem i na nasze potrzeby i prośby:). Wyroby domowe z uwagi na różne sekrety wytwórców gospodarzy róznia sie miedzy sobą. Najcenniejsze, najsmaczniejsze, wrecz wyborne można dostać od gospodarzy w wyższych rejonach gór, trzeba sie niestety uprosić o sprzedanie tego smakołyku, ale warto. Na miejscu w Panteleimonas znakomite domowe cipuro sprzedaje mąż Pani Zofii (Sotiris) w sklepiku w Hotelu Zofia, później równiez b.dobre mozna dostać w markecie na przeciwko Taverny Aigaion (z wiatrakiem) i w sklepie Orfeas na rogu, przy Achillesie (u Pana Jorgosa). Ceny 9-10e za 1 litr.

2. Mocne alkohole warto kupić najtaniej we wspomnianym sklepie vis a vis Taverny Aigaion, lżejsze - piwo, miejscowe wina w najlepszych cenach i dużym wyborze polecamy w sklepie Olimp na przeciwko Pizzeri Symposio (za Hotelem Zofia ,po tej samej stronie ulicy idąc w strone zamku).

3. Oliwa z Oliwek w zasadzie dostępna w każdym sklepie, najlepszy wybór jest chyba w sklepie Olimp, lub na targu (w każdy wtorek) na który klientów dowozimy, ew w marketach w sąsiednich miejscowosciach. Na prośbę naszych klientów możemy przywieźć oliwę z hurtowni (nieco taniej) przy okazji zakupów biurowych.

4. Targ.
Co wtorek w pobliskiej miejscowości, moc owoców, warzyw, oliwek, orzechów, słodyczy - można też kupić w dobrych cenach domowe wino, cipuro, oliwę z oliwek, wyborny olimpijski miód, a w razie potrzeby i ubrania, obuwie czy sprzet AGD ...... ze straganów. Poza zakupami warto pochodzić między straganami, poczuć atmosferę, popróbować owoców i przyjrzeć sie jak Grecy uwielbiają robić zakupy i jak to robią.....

5. Lidl.
Mieści sie odległości paru kilometrów od nas natomiast nie bardzo wiadomo czego tam szukać. Towar w zasadzie podobny do dostepnego w Polsce, wódka, ouzo, cipuro - nie do wypicia.Piw greckich brak.Towary typowo greckie jak np sery, fetę, oliwę-Grecy omijają dużym łukiem kupując tam głownie towary techniczne (papier toaletowy, worki, chemie). Ceny niewiele nizsze niż w greckich marketach (oliwa z oliwek tańsza np ok 20c/but, feta ok 30c/op) za tzw marki własne firmy Lidl. Pytanie czy np nie "przepłacić" i dorzucając parę centów i nie kupić w normalnym markecie np. fety firm Fage, Mevgal, Olympos - czyli najlepszych światowych wytwórców tego sera ?? Podobnie z oliwą, może niekoniecznie sens ma przywożenie do Polski oliwy z oliwek marki Lidl gdzie na każdym rogu można kupić w zasadzie tej samej cenie najlepsze z najlepszych oliwy np. z Kalamaty, Chani, Peloponezu czy Mistry........ Jezeli ktos chce zrobić naprawdę duże zakupy spożywcze do kraju,to polecamy greckie markety Mazutis, Zdanis w pobliskiej większej miejscowości (np przy wizyty na targu), czy nawet Carrefour Express gdzie wybór oryginalnych greckich wyrobów jest większy i w bardzo dobrych cenach.

6. Futra, Kożuchy.
Pobliskie miejscowości sa niemalże upstrzone sklepami z tym towarem. Wszędzie podobne ceny - ale zawsze od Państwa zależy końcowy efekt targów. Moga Państwo skorzystać z naszych rad gdzie kupić futra czy wyroby skórzane z gwarantowaną jakością (bo np. znamy od lat właścicieli), albo zrobić zakupy na własną rękę.

Wycieczki Fakultatywne

Pytanie gdzie kupować i z kim jechać? Oczywiście z nami ! Robimy je najlepiej – o tym zaraz. Natomiast z uwagi na narastające problemy naszych klientów z niektórymi „budżetowymi” że tak to ujmiemy biurami wycieczkowymi ,informujemy....
W żaden sposób nie pośredniczymy, nie uczestniczymy w zakupie wycieczek czy odzyskiwaniu pieniędzy za nieodbyte, opłacone w innych, miejscowych biurach imprezy i nie jesteśmy z nimi w żaden sposób powiązani,nie ponosimy też odpowiedzialności za działania i praktyki wobec naszych klientów.
Pytacie Państwo często z czego wynika niewielka różnica w cenie poszczególnych wycieczek – wynika to z wielu istotnych czynników które postaramy się zaraz wymienić.
-Jadąc z nami na wycieczki macie Państwo pełną synchronizację z kuchnią naszej firmy -tzn. zamiast posiłków które z uwagi na program wycieczki „omijacie” szykujemy pakiety lub czekamy z obiadokolacją na powrót z naszych Aten,Delf czy Skiathos.W przypadku wyjazdu z innym biurem takiej synchronizacji nie ma i nie wyposażamy Państwa w pakiety wycieczkowe.
-Jadąc z nami jesteście Państwo cały czas ubezpieczeni jadąc z innymi biurami - często nie ma takiego ubezpieczenia, uczestniczycie w wyjeździe na własną odpowiedzialność.
-Wszyscy nasi przewodnicy mają stosowne licencje,są polskojęzyczni,opiekuja się grupą od momentu wejścia do autokaru do momentu opuszczenia go po powrocie z wycieczki .W przypadku firm zbierających klientów „z ulicy” kiedy w autokarze jest przewaga np.turystów z Węgier bywa że jedzie tylko pilot węgierskojęzyczny – grupy wycieczkowe są wielonarodowe (w autokarze np. Bułgarzy, Węgrzy, Serbowie, Polacy)
-Zapewniamy dodatkowych przewodników obiektowych tam gdzie uważamy że wycieczka i jej najwyższy poziom tego wymaga-Meteory/klasztor, Ateny/Akropol, Saloniki – w biurach zbierających wszystkich chętnych „z ulicy” zazwyczaj takich przewodników nie ma, często pilot (jeżeli jest) pojawia się na miejscu zwiedzania.
-Mamy różne programy wycieczek niż biura z ulicy - np. Saloniki to parogodzinne ,aktywne zwiedzanie miasta i jego zabytków z przewodnikiem/przewodnikami, a nie zostawianie klientów na parę godzin w mieście i odbiór po tym czasie - nazywane ironicznie „shoping tour” czy „ekspres tour”. Na rejsy płyniemy z kolei statkami zawsze i tylko z najlepszym Kostasem Dimitriou i jego rodziną, a nie z przypadkowymi przewoźnikami, czy nawet rybakami jak to się czasem zdarzało.
Naturalnie sympatyczne dziewczęta z biura łapiące klientów na ulicy obiecają Państwu wszystko i nawet więcej żeby tylko coś sprzedać bo zarabiają prowizyjnie „od głowy”. Problemy zaczynają się po imprezie w przypadku reklamacji czy próbie uzyskania rekompensaty za nieadekwatny do obietnic poziom „wycieczki” czy przesuwanie terminu „bo grupa się nie uzbierała” ,czy z wielu innych powodów.
Piszemy o tym żeby ustrzec Państwa przed problemami, a o tym jak to wygląda w biurach zaczepiających klientów wiemy właśnie od naszych klientów którzy się skusili na „okazję” i później prosili o pomoc np. w odzyskaniu wpłaty za nieodbyte imprezy. Jeżeli jednak Państwo się zdecydujecie na inne biuro polecamy za każdym razem wymagać paragon fiskalny i oświadczenie na piśmie o dacie imprezy i obsłudze polskojęzycznej – choćby na zwykłej kartce. To może pomóc później w uzyskaniu rekompensaty czy wpłaconych pieniędzy – jednak o to staracie się Państwo we własnym zakresie.

TUNEL I PRZEJŚCIE POD ZAMKIEM DO MIEJSCOWOŚCI PLATAMONAS

Prosze Państwa! pod zamkiem przy morzu działa od sezonu 2017 kawiarnia GALLARA z ładnym widokiem na morze, leżakami i przystępnymi cenami...

Pomimo tego przejście przez zaadoptowany na kawiarnię stary tunel kolejowy do PLATAMONAS jest zachowany, czynny i używany przez spacerowiczów...Sam tunel ładnie posprzątany i oświetlony. Przejście działa i jest otwarte niezależnie od kawiarni i jej godzin otwarcia.